Skip

Lehrstuhl A für Mathematik, RWTH Aachen

Analysis und Zahlentheorie

Prof. Dr. A. Krieg

Seminar ABKLS

22.11.2017 (Bonn)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Nicole Raulf (Univ. Lille), On a mean value result for a product of L-functions
15:00 Hiroki Aoki (Tokyo Univ. of Science), On the structure of mixed weight Hilbert modular forms
16:00 Kaffeepause
16:30 Robert Pollack (Boston Univ./MPIM), Computing weight 1 forms - a p-adic approach
18:00 Abendessen

04.10.2017 (Koeln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
13:00 Jonas Kaszian (Köln), Indefinite Theta Functions
14:00 Dr. Henrik Bachmann (Nagoya/Bonn), Multiple harmonic q-series at primitive roots of unity and finite multiple zeta values
15:00 Kaffeepause
16:00 Prof. Dr. Aloys Krieg (Aachen), Hecke-Theory and Applications for O(2,3)
17:30 Abendessen

03.05.2017 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 E. Royer (Clermont-Ferrand), Poisson structures, quasimodular forms and Jacobi forms
15:00 E. Ferapontov (Loughborough University, UK), Dispersionless integrable systems and modular forms
15:50 Kaffeepause
16:30 G. Chenevier (Laboratoire de mathématiques d'Orsay), On level 1 modular forms of small weights
17:30 N.-P. Skoruppa (University Siegen), Thetablocks revisited
18:30 Abendessen

15.02.2017 (Siegen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 J. Guerreiro (Columbia University and MPIM), Error term in the prime geodesic theorem
15:15 L. Dembélé (University of Warwick and MPIM), Lifts of Hilbert modular forms and application to a conjecture of Gross
16:15 Kaffeepause
17:00 D. Dursthoff (Universität Aachen), Extremal lattices and Hilbert modular forms
18:00 Abendessen

30.11.2016 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 M. Mertens (Emory University and MPIM), Special values of shifted convolution Dirichlet series
15:00 Kaffeepause
16:00 H. Boylan (Istanbul University and MPIM), Fourier coefficients of Jacobi Eisenstein series over number fields
17:00 S. Ehlen (Universität Köln), Two Green functions for special cycles, (arithmetic) theta liftings and Mock modular forms
18:00 Abendessen

01.03.2016 (Bonn)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Y. Manin (MPIM), Generalized Dedekind symbols for modular forms of real weights
15:00 T. Paul (Universität des Saarlandes), The Fourier-Jacobi-decomposition of Eisenstein series of Klingen type
16:00 Kaffeepause
17:00 J. Bajpai (MPIM), Theory of vector-valued modular forms
18:00 Abendessen

02.10.2015 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 T. Dieckmann (Aachen), On Pullbacks of Functions of Lattice-Index and an Infinite Family of Siegel Cusp forms
15:00 Y. Hironaka (Waseda University), Zeta Functions of Finite Groups
16:00 Kaffeepause
17:00 J. Funke (Durham), The Geometric Theta Lift for non-compact Quotients of the complex n-Ball
18:00 Abendessen

24.04.2015 (Utrecht)

Zeit Programmpunkt
14:00 R. Bruggeman (Utrecht), Holomorphic automorphic forms and cohomology
15:00 C. Faber (Utrecht), On Teichmüller modular forms
16:00 Kaffeepause
17:00 M. Cheng (Amsterdam), Optimal mock Jacobi forms and mock theta functions
18:30 Abendessen

11.03.2015 (Koeln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
13:30 R. Osburn (UCD), Rogers-Ramanujan type identities for alternating knots
14:30 A. Straub (UIUC), Supercongruences for Apéry-like numbers
15:30 Kaffeepause
16:30 W. Zudilin (UON), Multiple q-zeta values, bracketed
18:00 Abendessen

03.12.2014 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 N. Raulf (Lille 1), Distribution results in number theory
15:10 S. Murthy (London), Little string theories, Umbral moonshine and mock modular forms
16:10 Kaffeepause
17:00 G. van der Geer (Amsterdam), Vector-valued modular forms of low genus
18:00 Abendessen

03.06.2014 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 S. Zemel (Darmstadt), Theta Lifts and Universal Families
15:05 M. Möller (Frankfurt), Special curves on split Hilbert modular surfaces and triple intersections of theta divisors
16:00 Kaffeepause
17:00 R. Scharlau (Dortmund), Extremal modular forms which look like theta series
18:00 Abendessen

19.02.2014 (Koeln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
13:30 D. Zagier (MPI Bonn), Quasimodular forms and the holomorphic anomaly equation
14:45 L. Rolen (Köln), Inverse theta functions and quantum modular forms
15:45 Kaffeepause
16:45 U. Kühn (Hamburg), Multiple Eisenstein series, multiple divisor functions and applications to multiple zeta values
18:00 Abendessen

18.12.2013 (Bonn)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 T. Ibikiyama (Osaka and MPI Bonn), Jacobi forms of degree two
15:00 M. Raum (Zürich), Siegel modular forms mod p and their U(p) congruences
16:00 Kaffeepause
17:00 R. Friedrich (Humboldt-Universität and MPI Bonn), Combinatorics related to Modular Forms and mutiple Zeta Values
18:30 Abendessen

09.10.2013 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 P. Moree (MPI Bonn), The second order behaviour of sums of multiplicative functions
15:00 F. Clery (Siegen), Siegel modular forms of genus 2 and level 2
16:00 Kaffeepause
17:00 S. Türkelli (Western Illinois University and MPI Bonn), Lower bounds for the cohomology of Bianchi groups
18:30 Abendessen

11.06.2013 (Köln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
13:40 A. Raghuram (IISER Pune and MPIM-Bonn), The Langlands Program and Special Values of L-functions
14:45 R. Hill (UC London), Construction of metaplectic groups
15:45 Kaffeepause
16:45 M. Mertens (Köln), Mock Modular Forms and Class Number Relations
18:00 Abendessen

4.02.2013 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 D. Gehre, A. Henn (Aachen), Quaternionic Modular Forms with respect to ℚ(-3,-1)
15:00 K. Maurischat (Heidelberg), On Meromophic Continuation of Poincaré Series for Low Weight in Genus Two
16:00 Kaffeepause
17:00 R. Olivetto (Köln), Fourier coefficients of meromorphic Jacobi forms
18:00 Abendessen

1.10.2012 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 V. Gritsenko (Lille), Exceptional Arnold singularities and their automorphic discriminants
15:15 P. Vanhove (IHES), Automorphic representations of small nilpotent orbits and BPS states
16:15 Kaffeepause
17:00 P. Solé (Paristech), The secrecy gain of unimodular even lattices
18:30 Abendessen

20.06.2012 (Bonn)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 M. Gaberdiel (Zürich), Mathieu Moonshine
15:00 L. Dembélé (Warwick and MPI Bonn), Some examples of abelian surfaces with everywhere good reduction
16:00 Kaffeepause
17:00 A. Raghuram (Oklahoma and MPI Bonn), Arithmetic properties of automorphic L-functions
18:30 Abendessen

14.03.2012 (Köln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
13:30 Nikolaos Diamantis (Nottingham), Multiple Dirichlet series and second order automorphic forms
14:45 Jörg Jahnel (Siegen), K3 Surfaces and their Picard ranks
15:45 Kaffeepause
16:45 Kathrin Bringmann (Köln), Kac-Wakimoto characters and almost holomorphic modular forms
18:00 Abendessen

30.11.2011 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 Fabien Clery (Amsterdam), Vector-valued Picard modular forms
15:00 Mladen Dimitrov (Lille), Modular symbols and p-adic L-functions for GL(2) over totally real fields
16:00 Kaffeepause
17:00 Nils Skoruppa (Siegen), An arithmetic theory of Jacobi forms over number fields
18:00 Abendessen

28.09.2011 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 Christine Bachoc (Bordeaux), Lower bounds for the measurable chromatic number of Euclidean space
15:00 Valentin Blomer (Göttingen), Counting rational points on a cubic surface
16:15 Kaffeepause
17:00 Jan Bruinier (Darmstadt), On the converse theorem for Borcherds products
18:00 Abendessen

08.06.2011 (Bonn)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 M. Möller (Frankfurt), Kobayashi geodesics and their modular forms.
15:00 N. Scheithauer (Darmstadt), Some constructions of modular forms for the Weil representation and applications
16:00 Kaffeepause
17:00 R. Schulze-Pillot (Saarbrücken), Petersson norms of Yoshida liftings and congruences
18:00 Abendessen

28.03.2011 (Köln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
13:30 Adrian Diaconu (Durham), Trace Formulas, character sums, and multiple Dirichlet series.
14:45 Masha Vlasenko (Bonn), Nahm's equations and modular forms.
15:45 Kaffeepause
16:45 Sander Zwegers (Köln), Some indefinite theta functions.
18:00 Abendessen

08.12.2010 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Hisa-aki Kawamura (Grenoble/Hokkaido), On some constructions of p-adic families of Siegel modular forms.
15:20 Pierre Vanhove (IHES), Automorphic properties of string theory amplitudes in various dimensions.
16:20 Kaffeepause
17:00 Jean-Claude Belfiore (Paris), Analysis of Lattice Coding for the Wiretap Channel with Gaussian noise.
18:00 Abendessen

29.09.2010 (Siegen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Jens Funke (Durham), Spectacle Cycles and Half-Integral Weight Modular Forms.
15:15 Nils Skoruppa (Siegen), Jacobi Forms of Singular and Critical Weight and Lattice Index on the Full Modular Group.
16:15 Kaffeepause
17:00 Hiroki Aoki (Tokyo), On the Jacobi Triple Product Identity and Borcherds Products.
18:00 Abendessen

05.05.2010 (Köln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Don Zagier (MPIM Bonn), Teichmüller curves and their modular forms.
15:00 Winfried Kohnen (Heidelberg), Generalized modular functions and their characters.
16:00 Kaffeepause
17:00 Martin Raum (MPIM Bonn), A computational approach to the Boecherer conjecture.
18:00 Abendessen

03.03.2010 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 Jonas Bergström (Amsterdam/MPI Bonn), Moduli of abelian varieties and congruences between Siegel modular forms.
15:00 Siegfried Böcherer (Mannheim), Witt operators of squarefree level and small weights.
16:00 Kaffeepause
17:00 Eberhard Freitag (Heidelberg), Some Siegel Calabi-Yau-3-manifolds.
18:00 Abendessen

09.12.2009 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:15 Gregory Sankaran (Bath), Commutators in orthogonal groups.
15:30 Michael Harris (Paris 7), On the Sato-Tate Conjecture.
16:30 Kaffeepause
17:30 Sameer Murthy (Paris 6), Quantum black holes and mock modular forms.
18:30 Abendessen

30.09.2009 (Siegen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Fredrik Strömberg (Darmstadt), On computational aspects of vector-valued modular forms for the Weil representation.
15:15 Lassina Dembélé (Warwick), Non-solvable Galois number fields ramified at 2, 3 and 5 only.
16:15 Kaffeepause
17:00 Ulf Kühn (Hamburg), Scattering constants and Neron-Tate heights.
18:00 Abendessen

17.04.2009 (Utrecht)

Zeit Programmpunkt
14:00 Matthias Schuett (Copenhagen), K3 surfaces and modular forms.
15:00 Gerard van der Geer (Amsterdam), Siegel modular forms of low genera.
16:00 Kaffeepause
16:30 Don Zagier (Paris), On a U(3,1)-automorphic form of Ferapontov-Odesskii.
18:00 Abendessen

28.01.2009 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 Prof. Dr. Olav Richter (Denton,Aachen), Jacobi forms over complex quadratic fields via the cubic Casimir operator.
15:10 Prof. Dr. Lynne Walling (Bristol), Half-integral weight Siegel modular forms, Hecke Operators and theta series.
16:15 Kaffeepause
17:00 Prof. Dr. Jan Hendrik Bruinier (Darmstadt), Faltings heights of CM cycles and derivatives of L-functions.
18:00 Abendessen

12.11.2008 (Lille)

Zeit Programmpunkt
14:00 Kenji Iohara (Lyon), The Appell elliptic function and Lie superalgebras.
15:15 Benoit Grandpierre (Lille), A new construction of the Igusa form of weight 35 and other reflective modular forms associated to the Borcherds function Phi12.
16:15 Kaffeepause
17:00 Atish Dabholkar (Paris 6), Siegel Forms and Black Holes.
19:00 Abendessen

18.06.2008 (Siegen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Nils-Peter Skoruppa (Siegen), On the computation of modular forms of half integral weight.
15:15 Hiroki Aoki (Tokyo/Siegen), On vector valued Siegel modular forms.
16:15 Kaffeepause
17:00 Aloys Krieg (Aachen), Fixpunkte von Möbiustransformationen über den Quaternionen.
18:00 Abendessen

23.04.2008 (Bonn)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:10 Valery Gritsenko (Lille/MPI Bonn), Quasi pull-back of the Borcherds function \Phi12 and the Zagier L-function L(s, \Delta)
15:10 Viacheslav Spiridonov (LTPh/Dubna/MPI Bonn), Elliptic gamma functions and elliptic hypergeometric integrals
16:00 Kaffeepause
17:00 Kathrin Bringmann (Minneapolis/MPI Bonn), Asymptotic and exact formulas for weak Maass forms
18:00 Abendessen

12.03.2008 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 Soeren Krausshar (Leuven), k-hypermonogenic automorphic forms and their relation to Maass wave forms
15:10 Jan Bruinier (Darmstadt), Heegner divisors, L-functions and harmonic weak Maass forms
16:00 Kaffeepause
17:00 Jonathan Hanke (Duke/MPI Bonn), Finiteness Theorem and Representing Integers by Quadratic Forms
18:00 Abendessen

21.11.2007 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Valery Gritsenko (Lille), On an automorphic problem of K. Saito
15:15 Michael Harris (Paris VII), On the Sato-Tate conjecture
16:15 Kaffeepause
17:00 Boris Venkov (St. Petersburg/Aachen), Perfect lattices and spherical designs
18:00 Abendessen

06.06.2007 (Siegen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Gabriele Nebe (Aachen), Codes and invariant theory
15:15 Najib Ouled Azaiez (MPI Bonn), The algebra of restrictions of Hilbert modular forms
16:15 Kaffeepause
17:00 Yasuo Ohno (Osaka, MPI Bonn), On relations among non-strict multiple zeta values
18:00 Abendessen

04.04.2007 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 Nicole Raulf (Lille), Fundamental discriminants and the asymptotics of the corresponding class numbers
15:10 Kilian Kilger (Heidelberg), Periods of cusp forms for \Gamma_0(2) and an application
16:00 Kaffeepause
17:00 Fredrik Strömberg (Clausthal), Hecke operators and Maass wave forms on PSL(2,Z) with integer weight and non-trivial multiplier system
18:00 Abendessen

17.01.2007 (Köln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:10 Bas Edixhoven (Leiden), On the computation of coefficients of modular forms
15:10 Gabor Wiese (Regensburg), Inverse Galois theory via modular representations
16:00 Kaffeepause
17:00 Bernhard Heim (MPI Bonn), Ramanujan type congruences and Jacobi forms
18:00 Abendessen

15.11.2006 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Renaud Coulangeon (Bordeaux), Minima of Epstein zeta functions and spherical designs
15:15 Gerard van der Geer (Amsterdam), Siegel modular forms of degree 2 and Harder's conjecture
16:15 Kaffeepause
17:00 Don Zagier (Paris), Various realizations and applications of the principal series for SL(2,R)
18:30 Abendessen

31.05.2006 (Köln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:10 Siegfried Böcherer (Mannheim), Siegel modular forms modulo p
15:10 Sebastian Mayer (Aachen), Hilbert modular forms for Q(\sqrt{5}), Q(\sqrt{13}), and Q(\sqrt{17})
16:00 Kaffeepause
17:00 Eberhard Freitag (Heidelberg), Point configurations and modular forms
18:00 Abendessen

26.04.2006 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 B. Ramakrishnan (Allahabad, Paris), On a conjecture of Zagier
15:10 Nils Scheithauer (Heidelberg), The Weil representation of SL2(Z) and some applications
16:00 Kaffeepause
17:00 Rainer Schulze-Pillot (Saarbrücken), Jacquet's conjecture and invariant linear forms
18:00 Abendessen

08.02.2006 (Siegen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Yumiko Hironaka (Tokyo, Mannheim), Linear independence of local densities
15:00 Shabnam Kadir (Hannover, Oxford), Arithmetic mirror symmetry and Siegel modular forms
15:50 Kaffeepause
16:30 Valery Gritsenko (Lille), Thetablocks I: Application to Siegel modular varieties
17:30 Nils-Peter Skoruppa (Siegen), Thetablocks II: Building Jacobi Forms from Quarks
18:10 Abendessen

09.11.2005 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Alexei Pantchichkine (Grenoble), Triple products of Coleman's families (a joint work with S. Boecherer)
15:00 Ingo Klöcker (Aachen), Modular Forms for the Orthogonal Group O(2,5)
16:00 Kaffeepause
17:00 Valery Gritsenko (Lille), Kodaira dimension of the moduli spaces of K3 surfaces, the automorphic aspects
18:00 Abendessen

29.06.2005 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:05 Audrey Terras (UC San Diego), What are zeta functions of graphs and what are they good for?
15:10 William Duke (UC Los Angeles), Asymptotics of traces of j-values
16:00 Kaffeepause
17:00 Harold Stark (UC San Diego), Class-Numbers of CM Fields
18:00 Abendessen

08.06.2005 (Köln)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:10 Jürg Kramer (HU Berlin), Sup-norm bounds of automorphic forms
15:10 Tobias Mühlenbruch (Clausthal), Hecke operators for period functions
16:00 Kaffeepause
17:00 Ulf Kühn (HU Berlin), On the arithmetic geometry associated with Hecke's Eisenstein series of weight 2
18:00 Abendessen

13.04.2005 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:05 N. Raulf (MPI Bonn), Hecke operators and quadratic forms
15:10 R. Berndt (Hamburg), Representations of the Jacobi group and Marsden Weinstein reduction
16:00 Kaffeepause
17:00 N. Scheithauer (Heidelberg), On the classification of automorphic products and generalized Kac-Moody algebras
18:00 Abendessen

12.01.2005 (Siegen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Tomoyoshi Ibukiyama (Osaka), Conjecture of a Shimura correspondence for Siegel Modular Forms of Degree Two
15:10 Arnaud Jehanne (Bordeaux/Siegen), Modular forms of weight 1
16:00 Kaffeepause
17:00 Winfried Kohnen (Heidelberg), On the number of representations of an integer as a sum of an even number of squares
18:30 Abendessen

08.12.2004 (Lille)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Gabriele Nebe (Aachen), Explicit actions of Hecke operators on certain genera of lattices
15:00 Aloys Krieg (Aachen), Theta Series over the Hurwitz Quaternions
16:30 Don Zagier (Paris), Modular forms, Mock modular forms and dilogarithms
18:00 Abendessen

14.07.2004 (Köln)

Zeit Programmpunkt
14:00 Eberhard Freitag (Heidelberg), Modular varieties of low dimension
15:00 Kaffeepause
16:00 Winfried Kohnen (Heidelberg), Estimating Fourier coefficients of Siegel modular forms
17:00 Jens Funke (Las Cruces), Cycles with local coefficients and vector valued Siegel modular forms
18:00 Abendessen

12.05.2004 (Lille)

Zeit Programmpunkt
14:00 Aloys Krieg (Aachen), The Graded Ring of Hermitian Modular Forms of Degree 2 over Q(\sqrt{-2})
15:00 Julien Puydt (Grenoble), Special values of the L-functions of modular forms
16:00 Kaffeepause
17:00 Nils-Peter Skoruppa (Siegen), Computing elliptic modular forms – a howto, possible projects and perspectives
18:00 Abendessen

21.01.2004 (Siegen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 Shuichi Hayashida (Osaka), Siegel modular forms of half integral weight and skew holomorphic Jacobi forms
15:10 Winfried Kohnen (Heidelberg), Maass-space in higher genus
16:00 Kaffeepause
17:00 Kathrin Bringmann (Heidelberg), Abschätzung von Fourier-Koeffizienten Siegelscher Spitzenformen
18:00 Abendessen

19.11.2003 (Aachen)

Programm im PDF-Format

Zeit Programmpunkt
14:00 Begrüßung
14:05 J. Bruinier (Cologne), On two geometric theta lifts
15:10 S. Kraushaar (Gent), Monogenic automorphic forms for principal congruence subgroups of the hypercomplex modular group
16:00 Kaffeepause
17:00 Ö. Imamoglu (Zürich, Santa Barbara), Lattice points and Dirichlet series
18:00 Abendessen
Lehrstuhl A für Mathematik
Webmaster
26.10.2017
Valid XHTML 1.1!